Wysokość biurka. Jak obliczyć wymiary do wzrostu?

Odpowiedniej wysokości biurko zapewnia nam nie tylko wygodną pracę, ale również pozwala zadbać o kręgosłup. Dzięki niej osoba siedząca przyjmuje prawidłową, ergonomiczną postawę ciała, co z kolei prowadzi do maksymalnego zmniejszenia obciążenia naszych pleców. W tym tekście można dowiedzieć się, jaka wysokość biurka będzie dla nas odpowiednia oraz na co zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze. Z całą pewnością warto zapoznać się ze zgromadzonymi informacjami!

Praca przed komputerem sprawia, że wiele godzin należy spędzić w pozycji siedzącej i niestety ma to negatywny wpływ na nasz kręgosłup, który jest nadmiernie obciążany. Zresztą nie tylko plecy narażone są na dyskomfort, ale także dłonie i nadgarstki. Dlatego tak duże znacznie ma to, aby dobrać wysokość biurka do wzrostu użytkownika. Jak zrobić to dobrze?

Dlaczego wysokość biurka ma tak duże znaczenie?

O tym, jaka jest prawidłowa wysokość biurka, właściwie informuje nasz kręgosłup. Bardzo łatwo można to zauważyć po nieodpowiedniej pozycji siedzącej. Kiedy wysokość blatu biurka jest zbyt niska, użytkownik musi się pochylać i garbić. Natomiast blat umieszczony zbyt wysoko zmusza nas do zadzierania głowy. W obu przypadkach może pojawić się ból kręgosłupa i karku. Szczególnie, kiedy trzeba spędzić przy biurku przynajmniej kilka godzin każdego dnia. Niezależnie od tego, czy do naszej pracy potrzebny jest komputer, czy też nie, koniecznie trzeba zapewnić sobie biurko o odpowiedniej wysokości i głębokości. Tak przygotowane stanowisko pracy jest ergonomiczne. Należy również pamiętać o tym, że dobrze dobrany mebel potrzebny jest nie tylko dorosłym, ale też dzieciom, ponieważ one nie mają jeszcze wypracowanej prawidłowej pozycji siedzącej i dopiero starają się ją znaleźć. Niestety nie da się uniknąć pracy przy biurku, a tylko przygotowanie dobrych warunków pomoże nam zadbać o kręgosłup.

Selsey biurko podwójne hoovied 240x60 cm orzech

Selsey biurko podwójne hoovied 240x60 cm orzech...

Selsey biurko rasorse z szafką i półkami sosna + czarny

Selsey biurko rasorse z szafką i półkami sosna &#4...

Eko-light Regulowane biurko control lv9902 industrialne drewno stal białe (5902693799023)

Eko-light Regulowane biurko control lv9902 industr...

Jaka jest optymalna wysokość biurka?

Mogłoby się wydawać, że dobrać wysokość biurka do wzrostu można jedynie oglądając je w sklepie i zasiadając przy nim. Nic bardziej mylnego, przecież gdyby tak było, to sklepy internetowe nie miałyby prawa bytu. Na szczęście w ofertach online znajdują się wymiary biurka i to one powinny w pierwszej kolejności zwrócić naszą uwagę. Jaka jest optymalna wysokość biurka? Specjaliści od ergonomii opracowali wytyczne, którymi warto się kierować podczas wyboru mebla. Standardowa wysokość biurka wynosi jednak 72-75 cm, ale jest ono przeznaczone dla osób o niskim bądź średnim wzroście.

Jak dopasować wysokość biurka do wzrostu?

Skoro wiadomo, jaka jest standardowa wysokość biurka, to nie powinien nam sprawiać problemu wybór tego odpowiedniego. Nie jest to do końca prawda. 72, czy 75 cm nie jest rozmiarem jedynym, a poza tym nawet 1 cm może mieć w tym przypadku znaczenie. Dlatego też eksperci z zakresu ergonomii postanowili przygotować listę, która pokazuje jak dopasować wysokość biurka do wzrostu. Prezentuje się ona następująco:

Wzrost – Wysokość biurka

Wzrost Wysokość biurka
184-190 cm 82 cm
176-183 cm 79 cm
168-175 cm 75 cm
160-167 cm 71 cm
151-159 cm 67 cm
143-150 cm 63 cm
135-142 cm 59 cm
126-134 cm 56 cm
115-125 cm 53 cm

Jak widać wyżej, biurko o rozmiarze 72-75 cm będzie dobre dla większości osób. Wyjątek stanowią meble dla dzieci oraz ludzi o wysokim wzroście.

Jaka wysokość biurka będzie odpowiednia dla osób pracujących przy komputerze?

Wysokość biurka komputerowego dobiera się dokładnie tak samo, jak w przypadku klasycznych mebli. Z tą różnicą, że trzeba także sprawdzić ustawienie monitora. Najlepsza odległość od oczu mieści się w granicy od 40 do 75 cm. W innym przypadku może dojść do łzawienia oczu, a nawet pękania naczynek krwionośnych. Z tego względu trzeba uwzględnić nie tylko wysokość biurka, ale też jego szerokość oraz głębokość. Odpowiednio będą to wartości 75; 65-70 oraz 120 cm. Dla osób, które nie wyobrażają sobie pracy wyłącznie z jednym komputerem, dobrym wyborem są biurka narożne. Mając jeszcze krzesło obrotowe, wystarczy, że się na nim przesuną i mają dostęp do całego sprzętu.

Regulowana wysokość biurka – tak, czy nie?

Regulowana wysokość biurka sprawdzi zwłaszcza w sytuacji, kiedy korzysta z niego więcej niż inna osoba lub konieczna jest praca w pozycji stojącej i siedzącej. Co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się na wykonywanie swoich obowiązków na stojąco, głównie przez wzgląd na korzyści zdrowotne. Takie rozwiązanie zyskuje też popularność wśród osób bardzo wysokich. Dodatkowym atutem takich biurek jest to, że często mają wyposażone w specjalne uchwyty na komputer stacjonarny. Jeżeli użytkownik chce zmienić wymiary biurka do pracy, to nie musi przepinać wszystkich podłączonych kabli.

Niebieskie biurko elektryczne dla dzieci - Tobiso 2X, SPEX116A

Niebieskie biurko elektryczne dla dzieci - Tobiso ...

Różowe biurko elektryczne nowoczesne - Tobiso 2X

Różowe biurko elektryczne nowoczesne - Tobiso 2X...

Biurko dziecięce regulowane elektryczne - Fadio, SPEX112A

Biurko dziecięce regulowane elektryczne - Fadio, S...

Jakie jeszcze cechy powinny posiadać biurka do pracy?

Odpowiednio dobrane biurko zapewnia nam komfort pracy. Dlatego nie tylko wymiary blatu mają znaczenie. Przede wszystkim mebel powinien umożliwiać nam dostęp do niezbędnych narzędzi. Komputer, dokumenty, czy akcesoria do pisania zawsze powinny znajdować się pod ręką, aby nic nas nie rozpraszało i nie odciągało od wykonywania obowiązków zawodowych. W tym celu doskonale sprawdzą się dodatkowe szuflady i szafki. Z kolei, gdy do naszej dyspozycji pozostaje więcej wolnej przestrzeni, to można zdecydować się na proste biurko, a do przechowywania rzeczy można kupić regał bądź specjalne kontenerki na dokumenty.

Nie tylko prawidłowa wysokość biurka ma znaczenie!

Wybierając odpowiednią wysokość biurka, nie można zapomnieć również o krześle. Jego wysokość powinna również być dopasowana do wzrostu użytkownika, stopy powinny swobodnie opierać na podłodze, a oparcie być wygodne. Przy wyborze krzesła znaczenie mają także podłokietniki. Dobrze będzie, jeśli osoba siedząca mogła dostosować ich wysokość i położenie do własnych potrzeb.

Jak widać powyżej, wymiary biurka są bardzo istotne. Zresztą tak samo, jak dobrze dobrane krzesło oraz ustawienia monitora. Wszystkie te elementy razem przekładają się na wygodną i komfortową pracę, a to jest przecież najważniejsze dla naszego samopoczucia i zdrowia.

Zobacz również

Wysokość biurka. Jak obliczyć wymiary do wzrostu?

Wysokość biurka. Jak obliczyć wymiary do wzrostu?

Odpowiedniej wysokości biurko zapewnia nam nie tylko wygodną pracę, ale również pozwala zadbać o kręgosłup.…

Wygodny fotel wypoczynkowy do salonu

Wygodny fotel wypoczynkowy do salonu

Wygodny fotel wypoczynkowy przydaje się w każdym salonie. Okazuje się, że na rynku znajdziemy wiele…

Biuro w stylu loftowym – jak urządzić biuro w stylu loftowym?

Biuro w stylu loftowym – jak urządzić biuro w stylu loftowym?

Aranżacja wnętrz w stylu loftowym jest dziś popularna praktycznie na całym świecie. Wybierany jest on…

Łóżko pod oknem – pomysł na aranżację sypialni

Łóżko pod oknem – pomysł na aranżację sypialni

Łóżko ma kluczowe znaczenie w każdej sypialni. Niekiedy jej układ lub niewielkie rozmiary sprawiają, że…

Dodaj opinię

Dodając opinię o pomagasz innym użytkownikom w wybraniu odpowiedniego sprzętu!
Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.