Łóżko pod oknem – pomysł na aranżację sypialni

Łóżko ma kluczowe znaczenie w każdej sypialni. Niekiedy jej układ lub niewielkie rozmiary sprawiają, że trzeba ustawić mebel bezpośrednio pod oknem. Choć nie jest to zbyt korzystne rozwiązanie, to czasem nie ma innego wyjścia. Jak ustawić łóżko w sypialni, aby była ona funkcjonalna i przytulna jednocześnie? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę? Jakie kolory wybrać? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej!

Prawidłowe ustawienie łóżka w sypialni ma wpływ na komfortowy sen i panującą aurę. Ulokowanie go pod oknem może się sprawdzić, ale pod warunkiem, że aranżacja będzie dokładnie przemyślana. Jak zaaranżować pomieszczenie ze smakiem i elegancją? O to kilka podpowiedzi!

Ustawienie łóżka pod oknem – kolorystyka sypialni

W większości sypialni łóżko musi stanąć pod oknem, kiedy ogranicza nas wolna powierzchnia. Niestety takie rozwiązanie jest dość problematyczne. Głównie, dlatego, że ciężko dostać się do okna, aby je umyć, czy po prostu otworzyć. Kłopotliwe jest też to, że z reguły pod oknem znajduje się grzejnik i tym sposobem skutecznie ograniczana jest cyrkulacja powietrza. Jednak, gdy nie ma innej możliwości, to nic nie da się zrobić. Jeżeli jest to mała sypialnia, to każdy element wystroju wnętrza będzie miał znaczenie. W pierwszej kolejności należy więc pomyśleć o kolorze ścian i podłóg. Powszechnie wiadomo, że to jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenie i na takie właśnie trzeba postawić. Niekoniecznie musi być to biel. Równie dobrze sprawdzi się beż, delikatny brąz lub błękit. Słoneczne kolory muszą ze sobą współgrać, więc ściany nie powinny zbytnio kontrastować z podłogą.

Nowoczesny Obraz Griso, 76541-CZA-OBRAZ

Nowoczesny Obraz Griso, 76541-CZA-OBRAZ...

Nowoczesny Obraz Hulago, 76116-SZA-OBRAZ

Nowoczesny Obraz Hulago, 76116-SZA-OBRAZ...

Nowoczesny Obraz Cortona

Nowoczesny Obraz Cortona...

Jak ustawić łóżko w sypialni i inne meble?

Wiadomo już, że postawić łóżko będzie trzeba pod oknem, co jest równoznaczne z tym, że stanie w samym centrum sypialni. W związku z tym pozostałe meble powinny znajdować się wokół niego i stanowić swego rodzaju dopełnienie. W przypadku małej lub wąskiej sypialni nie należy przesadzać z ilością mebli. Zresztą ich nadmiar nie jest nam potrzebny, ponieważ pomieszczenie ma jedynie służyć do odpoczynku i snu. Najprawdopodobniej łóżko stanie na wprost drzwi, więc i tak nie będzie dużego pola manewru, szczególnie jeśli nie uśmiecha nam się zagracenie pomieszczenia. W związku z tym można zdecydować się jedynie na szafki nocne, dużą szafę na ubrania postawioną w rogu pokoju oraz ewentualnie niewielką toaletkę i miejsce siedzące. Jeśli jednak ustawienie łóżka uniemożliwia wstawienie szafek nocnych, to zawsze można z nich zrezygnować i w tym samym celu zwyczajnie wykorzystać parapet.

Ustawienie łóżka a oświetlenie

To, w jaki sposób przyjdzie nam ustawić łóżko, będzie miało wpływ również na rozlokowanie oświetlenia. W przestronnej sypialni nie sprawi nam to większego problemu, ale w małej lub wąskiej już tak. Z tego względu lepiej uwzględnić, jak jest łóżko ustawione i przekonać się, czy starczy nam miejsca na lampki nocne. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to warto zastanowić się nad kinkietami, które zawisną na ścianie. Zdecydowanie lepsze będą modele z przegubami, dzięki nim można zmienić kąt padania światła i dopasować go do aktualnych potrzeb. Oczywiście ustawienie łóżka będzie miało związek również z zawieszeniem lampy sufitowej. Nie powinna się ona znajdować bezpośrednio nad meblem. Istotna jest także długość lampy. Szczególnie przy niskim pomieszczeniu. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem są plafony przylegające do sufitu

.

Jak prawidłowo ustawić łóżko w sypialni?

Najlepiej ustawić łóżko w sypialni tak, aby domownicy mieli możliwość swobodnego poruszania się. Dlatego z obu jego stron warto zostawić odrobinę miejsca. Jest to szczególnie ważne, kiedy jest to łóżko dwustronne. Pod żadnym pozorem nie powinno także przylegać do grzejnika. Ustawić łóżko w sypialni należy przynajmniej w 20-centymetrowej odległości. Jeśli w pokoju nie ma tyle wolnej powierzchni, aby móc otwierać drzwi lub przechodzić, to należałoby rozważyć zakup mniejszego lub krótszego mebla.

Arttor Obraz na płótnie - klasyczna i nowoczesna - 70x50 cm (5902987295330)

Arttor Obraz na płótnie - klasyczna i nowoczesna -...

Arttor Obraz na płótnie - klasyczna i nowoczesna - 100x70 cm

Arttor Obraz na płótnie - klasyczna i nowoczesna -...

Arttor Obraz na szkle - klasyczna i nowoczesna - 50x70 cm (5902987932266)

Arttor Obraz na szkle - klasyczna i nowoczesna - 5...

Łóżko ustawione, czas pomyśleć o dodatkach

Skoro już jest jasne, jak prawidłowo ustawić łóżko w sypialni pod oknem. To kolejnym etapem jest dobór odpowiednich dodatków. To, co się w niej znajdzie, wiele zależy od tego, jaka powierzchnia jest do wykorzystania oraz w jakim stylu zostało zaaranżowane pomieszczenie. Jednak jest kilka zasad, które nieco mogą nam pomóc. Przede wszystkim sypialnię należy traktować jako miejsce do odpoczynku, snu i relaksu. Dlatego też nie powinny znaleźć się w niej żadne przedmioty, które niepotrzebnie przykuwałyby naszą uwagę. Koniecznie trzeba zrezygnować z telewizora, radia i głośno tykających zegarów. Druga kwestia dotyczy zaciemnienia pomieszczenia. Zwłaszcza, że należy ustawić łóżko w sypialni pod oknem, więc wpadające promienie słoneczne mogą być równie rozpraszające. Rolety lub zasłony powinny być dopasowane do reszty wystroju, ale nieprzepuszczające światła. Nawet w małej lub wąskiej sypialni nie może też zabraknąć dywanu, który będzie chronił nasze stopy przed zimnem bijącym od podłogi. Puszysty i w jasnych barwach skutecznie to zrobi, a dodatkowo nada pomieszczeniu cieplejszego charakteru. Całości powinny dopełniać zielone rośliny, obrazy na ścianie oraz ewentualnie niewielkie bibeloty.

Jak ustawić łóżko w sypialni – podsumowanie

Umieszczenie łóżka pod oknem nie jest co prawda zbytnio praktyczne, ale można dokonać aranżacja sypialni, która sprawi, że będzie ona jednocześnie funkcjonalna i przytulna, a przecież właśnie o to nam chodzi. Najważniejsze jest to, aby uzyskać jak najwięcej dodatkowej przestrzeni i zapewnić sobie komfortowy sen. Równie istotny jest także swobodny dostęp do najpotrzebniejszych przedmiotów. Śpiące osoby muszą mieć możliwość bez trudu sięgnąć na szafkę nocną lub parapet. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór łóżka bez wezgłowia oraz komody lub szafy niemasywnej, wykonanej z delikatnego drewna. Zresztą szafka nocna również nie musi mieć dużych rozmiarów, ale dobrze będzie, jeżeli wyposażona będzie w szufladę.

Zobacz również

Wysokość biurka. Jak obliczyć wymiary do wzrostu?

Wysokość biurka. Jak obliczyć wymiary do wzrostu?

Odpowiedniej wysokości biurko zapewnia nam nie tylko wygodną pracę, ale również pozwala zadbać o kręgosłup.…

Jak zamontować drzwi ażurowe do ściany?

Jak zamontować drzwi ażurowe do ściany?

Okazuje się, że drzwi ażurowe są estetycznym i praktycznym sposobem na zabudowanie wnękowej szafy, garderoby…

Biuro w stylu loftowym – jak urządzić biuro w stylu loftowym?

Biuro w stylu loftowym – jak urządzić biuro w stylu loftowym?

Aranżacja wnętrz w stylu loftowym jest dziś popularna praktycznie na całym świecie. Wybierany jest on…

Wygodny fotel wypoczynkowy do salonu

Wygodny fotel wypoczynkowy do salonu

Wygodny fotel wypoczynkowy przydaje się w każdym salonie. Okazuje się, że na rynku znajdziemy wiele…

Dodaj opinię

Dodając opinię o pomagasz innym użytkownikom w wybraniu odpowiedniego sprzętu!
Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.