Jak zamontować drzwi ażurowe do ściany?

Okazuje się, że drzwi ażurowe są estetycznym i praktycznym sposobem na zabudowanie wnękowej szafy, garderoby lub wydzielenie danej części we wnętrzu. Nic więc dziwnego, że drzwi tego typu są tak chętnie stosowane w naszych domach. Świetnie pasują do wielu aranżacji, przy czym można wybrać różne kolory drzwi.

Naturalny kolor sprawdzi się w stylu rustykalnym, a biały w styli minimalistycznym lub marynistycznym. Na trwałość i estetykę drzwi ma wpływ także prawidłowy montaż. Nie każdy wie, jak przystąpić do tego zadania. Przyjrzyjmy się zatem temu, jak zamontować drzwi ażurowe do ściany. Postawić można na montaż do drewnianej ościeżnicy lub przykręcenie drzwi do ściany w bezpośredni sposób. W tym drugim wypadku trzeba zastosować specjalne zawiasy. Jak zamontować takie drzwi? O czym warto pamiętać? Co jest najważniejsze?

Miejsce montażu drzwi ażurowych

Gdzie można zamontować drzwi ażurowe? To pytanie z pewnością nurtuje wiele osób. Pamiętajmy o tym, że drzwi ażurowe mogą nam posłużyć na zamknięcie garderoby, szafy wnękowej lub łazienki połączonej z sypialnią. Do wyboru mamy wiele możliwości, które spełnią nasze oczekiwania. Zazwyczaj drzwi ażurowe mają ramę drewnianą z poziomymi listewkami. Są one ustawione często pod takim kątem, jak żaluzje. W efekcie tworzą unikalną dekorację i pełną przegrodę w danym miejscu. Dzięki szczelinom pomiędzy listwami mogą przepuszczać powietrze i przewietrzać wnętrze. W przypadku szafy i garderoby te kwestie są bardzo ważne. Jeśli chodzi o aspekt wizualny, drzwi ażurowe są lekkie i delikatne. Mogą stanowić ciekawy zamiennik dla zwykłych drzwi lub przesuwnego systemu.

Classen Drzwiczki ażurowe (5900255051381)

Classen Drzwiczki ażurowe (5900255051381)...

Classen Drzwiczki ażurowe (5900255051374)

Classen Drzwiczki ażurowe (5900255051374)...

Drzwiczki ażurowe

Drzwiczki ażurowe...

Co jest istotne?

Drzwi ażurowe możemy zamontować bez malowania lub zastosować zabezpieczenie w formie bezbarwnego lakieru. Drzwi ażurowe pomalowane kredą w odcieniu błękitu lub szarości pasują do wnętrz skandynawskich i marinistycznych. Z kolei kolory naturalnego drewna są idealne do wnętrz rustykalnych – sprawdzą się w willi pod miastem lub w domku letniskowym. Co ciekawe, drzwi ażurowe można nawet zastosować w małych mieszkaniach w celu oddzielenia danych wnętrz. Na rynku znajdziemy wiele propozycji, które gustownie się prezentują.

Jakie drzwi ażurowe wybrać? W budowlanych sklepach znajdziemy wiele wersji ażurowych drzwi, przykładowo drzwi ażurowe o szerokości 40-60 cm i wysokości do 2,4 metra. Producenci często podczas produkcji sięgają po sosnowe drewno. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić mniej standardowe wymiary, przyciąć ramkę drzwi lub wykonać modele na wymiar. Faktem jest, że gotowe moduły drzwi są niezwykle lekkie i sztywne. Użytkownik może montować skrzydła pojedyncze lub łączyć je dowolnie ze sobą, tworząc spójną całość. Specjalne zawiasy dają nam wiele możliwości podczas wykańczania wnętrza. Montaż drzwi ażurowych odbywa się bezpośrednio do muru lub do drewnianej ościeżnicy. Wiele zależy od danego miejsca i naszych preferencji.

Drzwi ażurowe do garderoby

Jeśli chcemy zamontować drzwi ażurowe do garderoby, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. W nieco większych pomieszczeniach można zamontować drzwiczki ażurowe bezpośrednio do ściany. W taki sposób nie pomniejszymy otworu drzwiowego ościeżnicą i podkreślimy wejście. Ponadto, wyeksponujemy grubość naszych drzwi. Doskonałym rozwiązaniem są wymiary o 2-4 cm większe niż otwór, który będą zamykać drzwi. To pozwala zasłonić krawędzie otworu i zniwelować ryzyko powstania szpary. Ogromnym atutem jest zamaskowanie niedoskonałością w krawędzi otworu, co często jest spotykane w starszych pomieszczeniach. Jeżeli odsuniemy miejsce wkręcenia zawiasów od krawędzi naszej ściany, możemy uzyskać pewne i solidne mocowanie. Drzwi ażurowe będą nam służyć przez długie lata.

Nie bez znaczenia są zawiasy przeznaczone do utrzymania skrzydeł drzwi i pozwalające na mocowanie w ścianie. Podczas wyboru zawiasów, trzeba mieć na uwadze rodzaj ściany, do której zamierzamy je wkręcać. Jeśli chodzi o cienkie ściany z materiałów porowatych, w tej sytuacji sprawdzą się kotwy chemiczne. To specjalne systemy mocowania, bazujące na żywicy syntetycznej. Takie rozwiązanie pewnie trzyma się nawet w otworach rozwierconych. Chroni także ściany przed pękaniem i naprężeniami. Nie zapominajmy o tym, że atutem jest możliwość regulacji po nawierceniu otworu. Dzięki temu sprawnie wypoziomujemy drzwi. Inaczej sprawa wygląda w ściankach wykonanych w systemach karton-gips. Tutaj stosujemy wkręty do pustych przestrzeni. Gdy ściany pokryte są grubymi warstwami termoizolacji, trzeba mieć na względzie pręty gwintowane na wymiar.

Classen Drzwiczki ażurowe (5900255051374)

Classen Drzwiczki ażurowe (5900255051374)...

Drzwiczki Ażurowe Front Drewniany 99,3 x 49,4

Drzwiczki Ażurowe Front Drewniany 99,3 x 49,4...

Drzwiczki Ażurowe Front Drewniany 110 x 59,4

Drzwiczki Ażurowe Front Drewniany 110 x 59,4...

Drzwi ażurowe we wnęce

Ażurowe drzwi z powodzeniem zamontujemy we wnęce. Jak to zrobić? Najlepiej jest schować grubość modułu w otworze. Stworzymy estetyczną zabudowę, gdzie zawiasy i skrzydło będą dokładnie pracować w świetle otworu. W razie wymiany drzwi szafy wnękowej, ościeżnicą mogą być istniejące ścianki szafy. Muszą jednak odznaczać się wytrzymałością i trwałością. Pamiętajmy o tym, że niema uniwersalnego typu zawiasów, które można tutaj zastosować. Wiele zależy do wymiarów wnęki i łamania drzwi. Do wyboru mamy:

  • zawiasy płaskie,
  • zawiasy wąskie,
  • zawiasy meblowe,
  • zawiasy szafkowe itp.

Te propozycje są stosowane głównie w gotowych szafach. Musimy mieć na uwadze odpowiednie wpuszczenie zawiasów skrzydła i ościeżnicę, jak też dobranie wymiaru drzwi ażurowych. To pozwoli na swobodne otwieranie i zamykanie.

Gdy mamy do czynienia z pustym otworem, ościeżnicę wykonuje się z wąskich listew sosnowych. Są one przykręcane na płasko do ściany. Odpowiednia grubość pozwoli zamieścić konkretne zawiasy. Istotne jest to, aby ościeżnicę zamontować już na etapie wykonywania tynków.

Zobacz również

Biuro w stylu loftowym – jak urządzić biuro w stylu loftowym?

Biuro w stylu loftowym – jak urządzić biuro w stylu loftowym?

Aranżacja wnętrz w stylu loftowym jest dziś popularna praktycznie na całym świecie. Wybierany jest on…

Wysokość biurka. Jak obliczyć wymiary do wzrostu?

Wysokość biurka. Jak obliczyć wymiary do wzrostu?

Odpowiedniej wysokości biurko zapewnia nam nie tylko wygodną pracę, ale również pozwala zadbać o kręgosłup.…

Jak zamontować drzwi ażurowe do ściany?

Jak zamontować drzwi ażurowe do ściany?

Okazuje się, że drzwi ażurowe są estetycznym i praktycznym sposobem na zabudowanie wnękowej szafy, garderoby…

Łóżko pod oknem – pomysł na aranżację sypialni

Łóżko pod oknem – pomysł na aranżację sypialni

Łóżko ma kluczowe znaczenie w każdej sypialni. Niekiedy jej układ lub niewielkie rozmiary sprawiają, że…

Dodaj opinię

Dodając opinię o pomagasz innym użytkownikom w wybraniu odpowiedniego sprzętu!
Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.