Porady

Prawe drzwi czy lewe? Drzwi są jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia mieszkania. Aby odpowiednio dobrać je do wnętrza, należy zwrócić uwagę na to, w którą stronę będą się otwierały skrzydła. Rozstrzygająca okazuje się kwestia, która dotyczy rozpoznania stron otwierania drzwi. W sklepie z pewnością staniemy przed pytaniem: które to są drzwi prawe, a które lewe? Warto zwrócić na to uwagę, by wybrać te odpowiednie i zaoszczędzić czas na ewentualne wymiany, które mogą okazać się konieczne po dostawie zamówienia do domu.

 

Oto praktyczne rozwiązanie problemu!

Należy stanąć przed drzwiami po stronie, która umożliwia otwarcie skrzydła w naszym kierunku. W takim ustawieniu: zawias po lewej stronie – oznacza drzwi lewe, a odwrotnieprawe. Ma to również znaczenie w kwestii użytkowej – lewe drzwi są bardziej komfortowe dla osób praworęcznych.

Oczywiście podczas planowania mieszkania od strony funkcjonalnej należy zwrócić uwagę również na to, aby drzwi mogły się swobodnie otwierać. Jeżeli znajdują się w niewielkiej odległości od siebie, nie mogą się wzajemnie ograniczać. Urazy mechaniczne są najczęstszą przyczyną niszczenia powierzchni drzwi w domu, a to prowadzi do konieczności ich wymiany.Warto jeszcze zwrócić uwagę na włączniki światła. Jeżeli podczas remontu wymieniamy tylko drzwi, wybierzmy stronę budowy skrzydeł w takim kierunku, aby po otwarciu nie zasłaniały włącznika. W innym przypadku każdego wieczora będziemy mieli kłopot z odnalezieniem włącznika.

 

Funkcjonalna i harmonijna aranżacja wymarzonego wnętrza, czyli wybór odpowiednich drzwi. Wybór drzwi musi uwzględniać przede wszystkim kwestie użytkowe. Pamiętajmy, że podczas codziennych zajęć, większość czynności w domu wykonujemy intuicyjnie. To jest właśnie kierunek, w którym powinniśmy zmierzać – należy zaplanować aranżację mieszkania w taki sposób, aby korzystanie z pomieszczeń umożliwiało nam szybkie przemieszczanie się i pełną swobodę ruchu. Nie zapominajmy jednak również o walorach estetycznych. Odpowiednio dobrane drzwi dopełnią również aranżację mieszkania.

 

  • Najbardziej klasyczne są oczywiście drzwi skrzydłowe, ale nie oznacza to, że będą mało oryginalnym rozwiązaniem. Wybór ciekawej kolorystycznie okleiny, przeszklenia czy nawet witrażu może je wyróżnić i sprawić, że będą świetnie komponowały się z resztą mieszkania.
  • Z kolei w pomieszczeniach z większym metrażem efektownie prezentują się drzwi dwuskrzydłowe, może warto się na nie zdecydować i zamontować w salonie? Należy jednak pamiętać, że otwierane skrzydła zawsze ograniczają przestrzeń. Będziemy mieć więc pewne ograniczenia podczas meblowania mieszkania.
  • Ze względu na funkcjonalność warto zastanowić się nad drzwiami przesuwanymi. Nie zajmują wiele miejsca i są wygodne w użytkowaniu. Idealnie sprawdzą się więc w niewielkim mieszkaniu.
  • Ciekawą alternatywą są również drzwi schowane w ścianę. Skrzydło przykryte jest płytą, więc umożliwia pełne wykorzystanie przestrzeni.
  • Poruszanie się między kuchnią a salonem usprawniają drzwi wahadłowe. Nie wymagają bowiem otwierania ręcznego i wyglądają bardzo efektownie.

Pamiętajmy jednak, że ustawa prawna normuje sposób montażu drzwi w łazience i kotłowni. Ze względów bezpieczeństwa muszą być to drzwi skrzydłowe, które otwierają się na zewnątrz. Dotyczy to nie tylko pomieszczeń użyteczności publicznej, ale również mieszkań prywatnych.

 

Niewielkie mieszkanie – jakie drzwi wybrać? Niewielkie mieszkania bywają kłopotliwe pod względem możliwości aranżacyjnych. Ważny jest każdy zaoszczędzony centymetr. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór drzwi. Możliwości dotyczą szerokiej gamy wzorów i kolorów, ale również sposobu ich montażu. Dzięki temu możemy skutecznie powiększyć przestrzeń użytkową.

 

Dekoratorzy przekonują, że zamiana zasłon na rolety oszczędza miejsce w niewielkich mieszkaniach. Podobny skutek odniesiemy, ukrywając drzwi z systemem przesuwanym w ścianie! Montuje się je na dwa sposoby.:

    • można wykuć przestrzeń w ścianie, jest to jednak pracochłonne i nie zawsze wykonalne.
    • wykorzystać ściankę z płyty kartonowo-gipsowej, która zasłania skrzydło, zajmuje ona wprawdzie kilka centymetrów przestrzeni, ale zwiększa za to ustawność pomieszczenia. Przy ściance można swobodnie ustawić meble.

Właścicieli niewielkich mieszkań powinien zainteresować również system naścienny. Zamiast typowej ościeżnicy na ścianie umieszczona jest szyna, po której przesuwamy drzwi. Maskowana jest karniszem w dowolnym kolorze. Otwarte skrzydło zajmuje wprawdzie fragment ściany, jednak nadal jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne i efektowne.

W niewielkich mieszkaniach warto również wybierać okleiny w jasnych odcieniach. Przestrzeń optycznie powiększą również przeszklenia, których kolor czy gramaturę możemy dobrać do drzwi i stylu mieszkania.

Systemy przesuwane wymagają zwrócenia szczególnej uwagi na solidność ich wykonania. Tego typu drzwi narażone są na obciążenia i uderzenia, które mogą doprowadzić do poluzowania konstrukcji szynowej, a to do naprawy wymagającej fachowca.

 

Porady

Facebook Twitter Google plus Pinterest